Fransa Neandertal bölgesinde 50.000 yıllık tel bulundu.

Fransa’da bir mağarada bulunan 50.000 yıllık bir dizi – henüz keşfedilen en eski – Neandertallerin modern insanlardan bilişsel olarak daha düşük olduğu fikri hakkında daha fazla şüphe uyandırdı.

Scientific Reports’ta yayınlanan bir çalışmada , kabuğundan yapılmış küçük, üç katlı bir kordon parçasının Abri du Maras’tan kurtarılan bir taş alet üzerine tespit edildiği belirtildi.

Neandertallerin çiftler, kümeler ve sayılar gibi kavramları anladıklarını ima eder.

Bükülmüş lifler kıyafetler, çantalar, ağlar ve hatta tekneler için temel oluşturur.

Türleri yaklaşık 40.000 yıl önce ölen Neandertallerin zaten huş kabuğu katranı, sanat ve kabuk boncukları yaptıkları bilinmektedir.

Ayrıca ateşi kontrol ettiler, barınaklarda yaşadılar, büyük hayvanların yetenekli avcıları oldular ve ölümlerini kasten mezarlara gömdüler.

kablosu fragmanının bir tarama elektron mikrografiğidir bükümlü elyafları gösterdi

Ancak Fransa, ABD ve İspanya’dan bir araştırma ekibi, 60 mm (2,4 inç) uzunluğunda bir taş aletin alt kısmına yapışan bir kordon parçası keşfetti.

Kozalaklı ağacın iç kabuğuyla yapıldığı düşünülen kordon yaklaşık 6.2 mm uzunluğunda ve 0.5 mm genişliğindeydi.

Üç fiber grubu ayrıldı ve bir “S-bükümü” içinde saat yönünde büküldü. Büküldükten sonra, teller bir kablo oluşturmak üzere “Z-bükümü” nde saat yönünün tersine döndürüldü.

Taş alet 52.000 ila 41.000 yaşları arasında bir toprak tabakasında bulundu

Baş yazarı Ohio’daki Kenyon College’dan Bruce Hardy olan çalışma, kordon üretiminin Neandertallerin ağaçlarla ilgili ayrıntılı ekolojik bir anlayışa sahip olduklarını ve bunları tamamen farklı fonksiyonel maddelere nasıl dönüştürdüklerini gösterdi.

Kablonun üretimi de, sayısal ve bağlama duyarlı operasyonel belleğin bilişsel bir anlayışını ima etti. Bunun nedeni, aynı anda birden fazla ardışık işlemin izlenmesini gerektirmesidir.

“Neandertal sanatının ve teknolojisinin devam eden açıklamaları göz önüne alındığında, Neandertalleri modern insanların bilişsel eşitlerinden başka bir şey olarak nasıl değerlendirebileceğimizi görmek zor” dedi.

kordon parçası yaklaşık uzunluğunda ve 0,5 mm eninde 6.2mm edildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here