Bağımlılık Yapan Kişilik Bozukluğu(The Addictive Personality)

Bağımlılık yapan kişilik bozukluğu olan kişiler, ilişkilerde birçok problem yaşayabilirler. Bu duruma literatürde “The Addictive Personality” denir. Bağımlılık yapan kişilik tipleri, arkadaş edinme ya da arkadaş edinme konusunda zorluk yaşayabilir, aile ya da arkadaşlarla ilişkilerinde tekrarlayan sorunlar yaşayabilir ve ayrıca işyerinde sıkıntılı ilişkiler yaşayabilir. “Bağımlılık Yapan Kişilik(The Addictive Personality)”  yazılarında, bağımlılık yapan kişilik bozukluğunun, alkolikler, uyuşturucu veya yiyecek bağımlıları, zorunlu kumarbazlar, dükkan hırsızları, işkolikler ve bağımlılık yapanlar dahil olmak üzere çok çeşitli bağımlılıklar içerdiğini açıklıyor. Bu insanlar yalnızca kişisel ilişkilerinde değil aynı zamanda kendileriyle ilişkilerinde de acı çekmekte ve zorlayıcı davranışlarından korkmaktadırlar.38

Çatışma Merkezli İlişkiler

Çatışma merkezli ilişkiler, bağımlılık yapan kişilikler(The Addictive Personality) için kilit bir konudur. Düşük benlik saygısı, yetersizlik ve bağımlılık kişilikleri olan birçok insanın yaşadığı suçluluk duygusu ilişkilerde çatışma yaratır. Çünkü sürekli değer yargısı yapar ve diğerleriyle karşılaştırırlar.  Bağımlılık haline gelen kişilikleri kendilerini başkalarıyla sürekli karşılaştırır. Başkalarının gerçekçi olmayan beklentilerine sahip olduklarını,  güvenilmezlik ve güvensizlik duygularına dayanarak olumsuz yargılarda bulunurlar. Çatışma ortaya çıkar, çünkü diğer kişi bağımlı tarafından belirlenen beklentileri asla karşılayamaz. Bağımlılar bunu bir düzeyde gerçekleştirebildiklerinden, kendilerini suçlama ile diğerini suçlama arasında kalırlar.

Güven

Bağımlılık yapan kişilikler genellikle çocukluktan kaynaklanan güven sorunları ve terk edilme korkusuyla ilgili sorunlardan mustariptir. Lee Jampolsky, kitabında, bu güven konularının, bağımlılarının hayatındaki her durumu kontrol etme arzusunda olabileceğini tartışıyor. Bağımlılıkları, çocuklukta gelişen bir aşk eksikliğinden veya güven eksikliğinden kaynaklanabilir ve sanki başkasına gerçekten güvenemezlermiş gibi hissedebilirler. Bundan kurtulabilmek için evcil bir hayvan edinmek, örneğin bir köpek sahibi olmak, durumu lehinize çevirebillir. Bağımlılık, genellikle korku ve yetersizlik duygularında köklerini bulan bu duyguyu gizlemeye yarar. Çünkü bireylerin davranışlarını hiçbir zaman gerçek anlamda kontrol edemediklerinden dolayı, yaşamlarında güvenme, bağımlı bireyler için sonunda ihanete uğrayacağını veya terk edileceklerini düşündükleri için güven duygusu ortaya çıkmaktdır.

İnsanları Sevindiren Davranış

Bağımlılığın özünde düşük öz saygı ve yetersizlik duyguları insanlarda hoş davranışlara yol açabilir. İnsanları memnun eden davranışların çoğu zaman herhangi bir uyuşturucu kadar bağımlılık gösterdiğini ve bunu “zorunlu-diğer odaklı” davranış olarak nitelendirdiğini söyleyebiliriz . Başkalarını sürekli mutlu etmek için zorlama, başkalarının ihtiyaçlarını ve arzularını kendi ihtiyaçlarının önüne koyarlar. addictions.org sitesinde, bağımlıların insanların hoşnut edici davranışlarıyla öz duygularını yitirdiklerini, dış onay alma isteklerinin ise öz değer ve öz saygı duygularını tehlikeye attığını belirtir. Diğer insanlar, bir kişinin gölgesi olan, kendi düşüncesi veya arzusu olmayan biriyle ilişki içinde olduklarını hissederek bu davranıştan mahrum kalabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here