Freni patlayan otomobil nasıl durdurulur

Freni patlayan otomobil nasıl durdurulur

Öncelikle haliyle ayağınızı gazdan çekmelisiniz. Aracınızda cruise kontrolü varsa onu kapatın. Şimdi hiç panik yapmadan dikkatinizi maksimuma çıkarmalısınız. Önünüzde ve arkanızda ne olduğuna bakın. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için araçlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Bu arada diğer sürücülere kornayla ve dörtlüleri yakarak uyarmaya çalışın. Bir problem olduğunu seyir halindeki diğer araçlara da yansıtın ki sizden uzak dursunlar.

Bir şekilde hızınızı düşürmeniz gerekiyor. Bunun için sürtünme etkisini kullanabilirsiniz arabayı toprak veya taşlı bir yola sürebilir ve bu şekilde hızınızı düşürebilirsiniz. O da olmadı aracı, yukarı doğru çıkabileceğiniz bir yokuşa sürebilirsiniz.

Çalılıklardan ve etraftaki bitkilerden faydalanabilirsiniz. Araç onların üzerinden geçerken lastikler bitkilere takılıp yavaşlar. Ama asla büyük bir ağaca çarpıp durmayı düşünmeyin. Bu canınıza mal olabilir. Önemli olan aniden durmak değil yavaşlayarak durmaktır. O panik anında çarpacağınız 20 santimetre çapındaki küçük bir ağaç bile büyük tehlikeler doğurabilir. Çarpmamak için güvenli bir alan bulun. Arabanın hızı iyice kesilince kenara çekebileceğiniz güvenli bir yere bakın. Aracı tamamen durdurduğunuzda yolun tam ortasında kalmanız sizin için yine bir tehlike teşkil edebilir. Eğer otobandaysanız arkadan gelen yüksek hızlı bir araç size çarpabilir. Dolayısıyla durmaya çalışmak kadar mümkün olan en güvenli yerde durmaya çalışmak da önemli. Bu da bizim oto yollarımızda yolun en sona tekabül ediyor.

Arabayı durdurmak için

Vites küçült fren pompala

Frene bastığımızda fren hortumlarında herhangi bir sıkıntı varsa fren pedalı yavaş yavaş aşağı inmeye başlar. Bu tür arızalarda süren hortumlarında küçük delikler oluşur.

Diyelim ki frene bastınız ve araba durmuyor. Sonuna kadar frene basmaya devam edin. Fren hidroliği azalana kadar fren merkezinde yine de bir basınç oluşacaktır. Bu da aracı durdurmaya yardımcı olur. Ama eğer biri fren hidroliği hortumunuzu testere ya da bıçakla kesti ise işte o zaman fren pedalı siz frene basar basmaz aşağı iner ve hiçbir işe yaramaz.

Fren pedalı dibe oturdu ve araç gitmeye devam ediyorsa arka arkaya seri bir şekilde vites küçültmeye başlayın. Sırasını takip ederek 5’ten hemen 4’e ardından 3’e 2’ye ve 1. vitese geçin. Vites değiştirirken ayağınızı debriyajdan kaldırın ki motor kompresyonu devreye girsin.

Vites küçültme süreleri çok kısa olmalı. Fakat bir anda 5’ten 1’e de inmemelisiniz. Aracı aniden çok küçük vitese geçirirseniz vites kutusu dağılabilir ve motor hasar görebilir.

Seri vites küçültürken el frenini de hafif hafif yukarı kaldırın. Yavaş yavaş yapmanız çok önemli. Aksi takdirde savrulabilirsiniz. Dörtlülerinizi yakın ve dikkatli bir şekilde emniyet şeridinde durun.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here