Dünyanın en eski kalesi Olma özelliğine sahip olan Prag kalesi

Prag kalesi girişi

Prag şehrinde gezmek için hayal kurduğumda öncelikli olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmış olan Dünyanın en eski kalesi olma özelliğine sahip Prag kalesini görmekti. Bunun için gerekli materyalleri toplayıp gezi planı çıkardıktan sonra işe koyuldum. İlk olarak bulunduğum yerden(sizin için bulunduğum yer hakkında da bilgi vereceğim merak etmeyiniz (: ) yolculuğa başlayıp görebildiğince uzun nehrin her bir köşesini birbirine bağlan köprüleri bulmak oldu ve işe en sevdiğim an.

Arkamıza baktığımız anda işte o görkemli kale ile karşılaşıyoruz. Biraz tarih üzerinden bilgi paylaşayım. Bu arada bu bilgiler her köşe başında mevcut. Eğer dil sorunu yaşarsanız bir çevirici uygulama kullanabilirsiniz. Çok işe yarıyor.

Vlatava Nehri’nin batısında, şehrin çoğu bölgesine hakim geniş bir tepeye kurulmuş olan Prag kalesi, heybetli duruşuyla dünyanın her yerinden insanları ağırlamayı iyi biliyor.

Prag kalesi içi ve dışıyla birçok döneme ait yapılaşmayı tek başına içinde barındırdığını gözlemleyebiliyoruz. Romanesk tarzı ile başlayan yapılaşma Gotik, Rönesans, Borok ve Neo-Klasik stilleri ile gözleri kamaştırmaktadır. Prag kalesi savunma amaçlı bir kale gibi görünebilir fakat; daha çok şehrin önemli binaları bir arada tutuğu görünmektedir.

Prag kalesi 9.YY’da Prens Borivoj’un Kraliyet sarayı ile oluşumunu başlatmıştır. Bohemyalı ve Germen hanedanlıkları’nın yeni yapılar da ekleyerek genişlettikleri Kraliyet Sarayı 1541 yılında büyük bir yangınla harap olmuş ve II.Rudolf döneminde eski durumundan daha göz alıcı duruma getirilerek bugünkü görkemli haline dönüştürülmüştür.

Gerekli tarih bilgisinden sonra hava kararmaya başladı ve o anda etrafınızda keyfinize bakabileceğiniz güzel Pub’lar mevcut karnımızı doyurma vakti. Yazımızın devamı geliyor. Takipte kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here