Süper Tahıl: Quinoa

Quinoa, ekstra proteine ihtiyaç duyduğunuzda muazzam seçeneklerden biri. Sporcular için et ağırlıklı beslenmeden ya da protein haplarından kurtulmanın da yegane yolu. Quinoada diğer bütün tahıllardan daha fazla protein var. Beslenme uzmanlarının süper tahıl adını taktıkları Quinoa, aslında ıspanakgillerden bir bitkinin tohumu. Araştırmalara göre bu tahılı yemeklerinde ilk kullananlar Kuzey Amerika yerlileri. Son yıllarda popüler olmasını da yine Amerikalılara borçlu.

Quinoa’nın sırrı, içindeki lysine denilen aminoasitte saklı. Lysine birçok tahılda bulunmuyor ve Quinoada bol miktarda bulunması, onu bir protein bombasına dönüştürüyor. Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre, quionadaki protein miktarı süttekine eşit. Doymamış yağ oranı çok çok düşük ve 8 temel amino asidi içinde barındırır. Aynı zamanda quinoa, gastrointestinal sisteminizin korunmasına da yardımcı olur. Bu süper tahılda ayrıca günlük ihtiyacı karşılayacak kadar bol B6 vitamini, tiamin, niasin, potasyum ve riboflavin de bulunuyor. Ayrıca quionadaki bakır, çinko, magnezyum ve folik asit gibi mineraller de mevcut.

Bir fincan quinoa, beyaz veya kahverengi pirinçten daha fazla olan 5 gram diyet lifi içerir. Lif, kabızlığın önlenmesine, kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir. Fiber, daha uzun süre daha dolgun hissetmenizi sağlayarak sağlıklı bir kilo almanıza da yardımcı olur, bu nedenle fazla yemek yapma olasılığınız daha düşüktür.

Quinoa Pilavı Tarifi

Süzgeç kullanarak quinoayı birkaç defa iyice yıkayın. Sonra tedbiren bir kere daha yıkayın. Havucu rendeleyin, tüm diğer sebzeleri yemeklik doğrayın.Tencerede zeytinyağı ile birlikte tüm sebzeleri kavurmaya başlayın. Soğanlar pembeleşmeye başlayınca salçayı ekleyip salça kavrulana kadar 1-2 dakika daha kavurun, gerekirse yapışmaması için az miktarda sıcak su ekleyin. İyice yıkanmış quinoayı ekleyin, üzerine 2,5 su bardağı sıcak su ekleyin. İsteğe göre tuz atın. Pilav kaynamaya başlayana kadar yüksek ateşte tutun, kaynadıktan sonra kısık ateşe alıp pişmeye bırakın. Tüm su çekilince ve quinoaların üzerindeki beyaz şeritler iyice görünür olunca pilavınız pişmiş demektir. Altını kapatıp birkaç dakika demlenmeye bırakın.

Afiyet olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here