Verimliliği% 13 artıran uzaktan çalışma deneyi

Covid-19 krizinin ortasında, evden çalışma birçokları kalıcı hale gelmeye başladı. Ancak uzaktan çalışma normalleşse bile, bu yakın tarihli bir gelişmedir: işinizi koltuğunuzdan yapmak koronavirüsten önce daha az yaygındı.

Google görsel aramaya girdiniz, ‘evden çalışma’ ve en iyi 20 resme baktınız mı? Temelde çıplak insanlar, jakuzi gibi görünenlerde şampanya içen bir adam. Yani neredeyse hiçbiri olumlu görüntü değil ”diyor California’daki Stanford Üniversitesi’nde profesör olan Nicholas Bloom. Uzaktan çalışma da dahil olmak üzere iş uygulamalarını inceleyerek kariyer yaptı. Ve evden çalışma konusundaki tutumların nihayet değiştiğini düşünüyor. Şuanda baktığımızda artık görsellerin ne kadar hızlı değiştiğini görebilirsiniz.

“Covid pandemisi” süreçi zaten devam ediyor; Fujitsu ve Twitter da dahil olmak üzere firmalar , salgın hastalığın ardından bile uzaktan çalışmayı kalıcı bir seçenek haline getirme planlarını duyurdular.

Bir çalışma Bloom geri 2013’te yaptığımız biraz bu trendi tahmin : deneyinde, Bloom uzaktan çalışma verimliliğini incelemek için Çinli firma ile çalışmıştır. Bloom’un sürprizine bir şekilde, şirketin personeli haftada dört gün evden çalışarak kayda değer ölçüde daha üretken hale geldi.

Süresiz olarak evden mi çalışmalıyız?

Ve uzaktan çalışma konusunda büyük organizasyonel değişiklikler yapmaya karar verirlerse, verimlilikte benzer sıçramalar görebilirler mi?

Deney

Bloom’un deneyi, 1999 yılında kurulan Çin’in en büyük çevrimiçi seyahat acentesi olan Trip.com Group’un CEO’su (eski adıyla Ctrip) CEO’su James Liang’ın Bloom’un Stanford’daki lisansüstü sınıflarından birinde sona ermesiyle başladı. Liang, Bloom’a Şanghay gayrimenkulünün ne kadar pahalı olduğunu, şirket merkezini tutmanın maliyetlerinin ne kadar büyük olduğunu ve personelinin bu nedenle evden çalışmasına izin vermeyi düşündüğünü söyledi.

Bu, çalışmaları uzun süredir büyük başarılı şirketlerin ev işlerini destekleyip destekleyemeyeceği ve hala üretken olup olmayacağı sorusuna odaklanan Bloom’un ilgisini çekti ve ikisi bunu araştırdı.

İlk olarak, çalışma için gönüllü olan 1.000 Ctrip çalışanını doğum tarihleriyle ayırarak iki takıma böldüler. Çift günlerde doğanlar, önümüzdeki dokuz ay boyunca beş hafta içi dördü evden işe koyuldular. Garip günlerde doğanlar hafta boyunca ofiste kaldı.

Ardından iki takım takip edildi. Bu işçilerin kolayca ölçülebilen ve üretkenliği kolayca ölçülebilen tekrarlayan, doğrudan görevleri olduğu için, sistemde rezervasyon yapmak veya telefon görüşmeleri yapmak kolaydı. Dokuz ay geçti ve Bloom ve Liang, işçilerin evde% 13 daha üretken olduklarını keşfetti. Bu verimliliğin düştüğünü düşünen Bloom’u şaşırttı, bu da ofis alanından tasarruf etmek için büyük bir fırsat mı?

Bu % 13’lük üretim artışının yaklaşık% 4’ü, çalışanların daha az dikkat dağıtıcı olması nedeniyle dakika başına daha fazla görevde toplanabilmesinden kaynaklanmaktadır. (Bloom, bir çalışanın oda arkadaşının masasındaki ayak tırnaklarını klipslemesini izlemekten kurtulduğunu söyledi.) Geri kalan% 9, vardiya başına daha fazla dakika çalışan işçilere atfedildi. Bloom, bunun işe gidiş gelişlerin tamamen ortadan kaldırıldığı, öğle yemeği molalarının daha kısa olduğu ve daha az işçinin hastalıklı günler geçirdiğini söylüyor.

Dokuz ay süren deneyden sonra, Liang kalıcı olarak bir WFH seçeneği sunmaya başladı. Bloom, çalışma sırasında evden çalışanlarla tekrar görüştüğünü ve politika haline geldikten sonra tekrar evden çalıştığını söyledi. O gruptan işçilerin yarısı, bu kez daha zor olduğunu söyleyerek uyumlarını değiştirdiğini, tecrit duygularını bildirdiğini söyledi. Ancak evde kalan diğer yarısı için Bloom daha da üretken olduklarını söylüyor : “verimlilikleri% 20’nin üzerinde arttı.”

Bloom’un verileri, bir personelin uzun vadeli evden çalışırken çok daha üretken olabileceğini gösteriyor – ancak bu çok basit değil.

Ctrip deneyinde, ilk etapta kimlerin katılabileceğine dair uyarılar vardı. Katılımcılar üç şartı yerine getirmek zorundaydılar: çocuk sahibi olma, yatak odası olmayan bir odaya sahip olma ve firmanın kendileri için evde kurduğu ekipmanlarda kaliteli geniş bant internete sahip olma. Yani, örneğin, evden çalışan veya hızlı internet erişimi olmayan ebeveynlerin bu verimlilik artışlarını göreceklerine dair bir garanti yoktur.

Bloom bile ofiste haftada bir günün takım uyumu ve insan etkileşimi için hayati önem taşıdığını söylüyor.

Yine de, yaygın WFH’den (pandemi ya da değil) elde edebileceğimiz kazanımların önemli olduğunu ve profesyonellerin eksilerini ağır bastığını düşünüyor. “Uzun vadede bence çok iyi. Düşünün: Günlerimizin % 20’si evden çalışmak için harcanıyor. Bu % 20 daha az işe gidiş-geliş. Bu, hayatlarımızı yeniden organize etmek ve sessiz bir sükunete sahip olmak için şehir merkezlerinden daha fazla yaşama yeteneğidir. Bu yüzden evet, bence bu çok büyük bir fayda “diyor. ” Tabiki Doğru yaparsak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here